HOME  |  horoskopy   |  uroda  | zdrowie  |  modadom  | DIY kosmetyki  | kuchenne triki

     

 

   
      VirtuEla >  Zdrowie >  Gruczolak Przysadki M
ózgowej

 

Alarm z przysadki
Pituitary Gland
 

Nadmiar prolaktyny (hiperprolaktynemia) może być odpowiedzialny za bezpłodność oraz zespół amenorrhea-galactorhea. Prawidłowe stężenie tego hormonu wynosi mniej niż 20 ng/ml (nie dotyczy ciężarnych i karmiących).

U części osób z hiperprolaktynemią znaczna część obecnej we krwi prolaktyny pozostaje w formie kompleksu z immunoglobuliną G (tzn. makroprolaktyna (ang. big prolactin lub BB-PRL).

Powstała forma jest biologicznie nieaktywna, ale jest wykrywana w niektórych testach. W takim przypadku występuje wysoki poziom prolaktyny przy braku objawów chorobowych.

 

 

Mam guza mózgu, umieram. Tak pomyślały trzy kobiety w różnym wieku, kiedy usłyszały diagnozę: gruczolak przysadki. Dwie z nich trafiły do dobrych lekarzy i po nieuciążliwym leczeniu są zdrowe. U trzeciej właściwą diagnozę postawiono dopiero po dwóch latach, kiedy choroba zdążyła się rozwinąć. Dlaczego jej leczenie trwało tak długo.

Agnieszka (25 lat) cierpiała na uporczywe bóle głowy, Małgorzata (49 lat) nie mogła sobie poradzić z dolegliwościami menopauzy, Sylwia (35 lat) miała problemy z zajściem w ciążę. Małgorzata od razu trafiła do dobrego ginekologa-endokrynologa. Badanie hormonalne wykazało wielokrotnie zawyżony poziom ACTH, adrenokortykotropiny, hormonu stresu. Rezonans magnetyczny potwierdził przypuszczenia lekarza. Guz przysadki miał ponad 2 milimetry. Agnieszkę przez wiele miesięcy bezskutecznie leczono na migrenę. Kiedy przestała miesiączkować i przytyła 20 kg, ginekolog zlecił zbadanie przysadki. Sylwii dwa lata temu nieodpowiedzialny lekarz powiedział, że z tak wysokim poziomem prolaktyny może pożegnać się z myślą o zajściu w ciążę. Prolaktyna to jeden z hormonów wydzielanych przez przysadkę, działających na macicę i gruczoły mleczne. Sylwia w depresji z trudem zmobilizowała się do tego, by poszukać innego lekarza. Powodem nadmiaru prolaktyna był gruczolak.

- Najczęściej wykrywa się go pomiędzy 30 a 50 rokiem życia - mówi doc. dr. hab. Jacek Fijuth, krajowy specjalista ds. radioterapii onkologicznej. Trudno powiedzieć, skąd bierze się ten guz. Nie mogą go raczej wywołać żadne czynniki zwenętrzne, np. zła dieta, zanieczyszczone środowisko czy leki przyjmowane w związku z inną chorobą. Jedna z milionów komórek budujących przysadkę nagle zaczyna się mnożyć w niekontrolowany sposób, dając początek guzowi. Większość powstaje z tkanki gruczołowej (stąd nazwa gruczolak), dlatego same mają zdolność wydzielania hormonów, a im są większe tym więcej. Rosną wolno, upływa zwykle kilka lat, zanim dadzą o sobie znać. Rosnące guzy (niekiedy osiągają nawet kilka centymetrów) mogą uciskać sąsiadujące z przysadką części mózgu, powodując bóle głowy i zaburzenia widzenia. Większość gruczolaków wykrywają neurolodzy, do których trafiają chorzy z uporczywymi bólami głowy, lub ginekolodzy-endokrynolodzy.

-Kiedy przychodzi do mnie kobieta z zaburzeniami miesiączkowania, zawsze podejrzewam, że może to być związane z gruczolakiem przysadki - mówi doc. dr. hab. Romuald Dębski z Kliniki Ginekologii CMKP w Warszawie. Krwawienie jest wtedy skąpe, w długich odstępach czasu, towarzyszy mu boleśność piersi. Dzieje się tak na ogół przez wiele lat, ale do lekarza te kobiety przychodzą dopiero, gdy mają problemy z zajściem w ciążę. Zwykle przyczyna zaburzeń to nadmiar prolaktyny.

Najpierw więc, lekarz zaleca badanie jej poziomu, a potem rezonans magnetyczny przysadki. Po kilku miesiącach przyjmowania leków sytuacja hormonalna kobiet stabilizuje się i mogą zajść w ciążę.

- Choć diagnoza przeraża wszystkich chorych, jednak zdecydowana większość guzów przysadki to nowotwory łagodne - podkreśla doc. Fijuth. Niewielkie, wcześnie wykryte gruczolaki są uleczalne. Większość znika po kilku miesiącach przyjmowania leków.
 

Te, które nie giną po leczeniu, trzeba usunąć chirurgicznie. Operację przeprowadza się bez otwierania czaszki. Przez niewielkie nacięcie pod górną wargą wewnątrz jamy ustnej neurolog dostaje się do przysadki. Jeśli guz jest tak położony, iż usunięcie go w całości grozi uszkodzeniem nerwu wzrokowego, jego resztki niszczy się radiotreapią.

(grafika przedstawia biopsję)

Po około roku od diagnozy większość chorych jest wyleczonych. Jednak guz może się odnowić, dlatego do końca życia konieczna jest kontrola endokrynologiczna.

Małgorzata po kilku miesiącach przyjmowania leków zapomniała o chorobie. Ponaddwumilimetrowy guz zniknął. Regularnie kontroluje poziom ACTH, by sprawdzić, czy jej przysadka znowu nie szaleje.

Sylwii pomogły leki. Operacja była niepotrzebna. Spodziewa się dziecka. Po mierzącym półtora milimetra guzie nie został ślad.

Agnieszka jest po operacji. Ból głowy minął. Ale gruczolaka nie udało się usunąć w całości. Nadzieją jest dla niej seria naświetleń w Centrum Onkologii, której właśnie się poddaje, by zniszczyć resztki guza.

Badaj poziom hormonów

Kiedy lekarz podejrzewa gruczolaka, zleca badanie poziomu hormonów przysadki we krwi. Pielęgniarka pobiera próbkę krwi z żyły.  Jeśli wynik badania zaniepokoi lekarza, kieruje na rezonans magnetyczny. To badanie jest zupełnie bezbolesne. Pozwala dokładnie obejrzeć przysadkę, która jest niepozornym, niespełna milimetrowym gruczołem. Waży około grama, jest luźno przytroczona do międzymózgowia. Kontroluje rozmaite funkcje ciała: wzrost, seksualność, przemiany cukru, pracę trzustki i wpływa na inne gruczoły wydzielające hormony np. nadnercza, tarczycę. Wszelkie ewentualne zmiany w przysadce pozwala wykryć właśnie tomograf.

Tekst napisany przez Katarzynę Koper
Twój Styl

Jeden hormon wszystko psuje

Zaburzenia w wydzielaniu hormonu przysadki dotkliwie odczuwa cały organizm. Te objawy powinne Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u ginekologa, endokrynologa lub neurologa:

Uporczywe bóle głowy
Uczucie pulsowania w oczodołach
Zaburzenia widzenia
Tycie pomimo stosowania diety
Pogrubienie rysów twarzy
Wydłużenie kości rąk i nóg
Zaburzenia miesiączkowania
Obniżenie libido

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<<< śmiertelnie niebezpieczne leki bez recepty  ...

 
aa <<< Uśmiercające tampony czyli Toxic Shock Syndrome (TSS) ...
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

  

 Niebezpieczne
 
 
Frytki
Kolorowe napoje gazowane
Gotowe "obiado-kolacje"

Bisphenol a zdrowie dziecka

Soja, sprzeczne opinie
 


 

 

 

Typowo kobiece

 
Endometrioza
Terapia hormonalna a menopauza
Modna choroba, anoreksja
8 mitów nt. odchudzania
Preparaty odchudzające
Uśmiercające tampony
Gruczolak przysadki mózgowej


 
Profilaktyka
 
 
Mammotom prawdę ci powie
Samokontrola piersi
Eliksiry młodości
Porady pra-babuni
 

 


   


 

 Groźne leki

 
Detralex
Smiertelne leki bez recepty

 

 

 

Inne
 
 
Sex dobry na wszystko
Operacje intymne
Cud Terapii Gersona
Metoda na kaca
Dezodoranty mogą szkodzić
Sałata na dobranoc
Bezbolesne znieczulenia u dentysty
 
VirtuEla

Kontakt
Reklama


 


 

 Copyright All rights reserved.
EncykopediaNowoczesnejKobiety VirtuEla1993-2013 
Copyright | Kontakt