HOME  |  horoskopy   |  uroda  | zdrowie  |  modadom  |   DIY kosmetyki  | intrygująca kuchnia

 

       

 

   
VirtuEla >  Uroda > Niebezpieczne kosmetyki-Fakty i Mity

  

Chyba, nic bardziej nie może zepsuć samopoczucia, niż przeczytanie w porannej gazecie artykułu na temat szkodliwości używania kosmetyków. Od dawien dawna krążą ostrzeżenia o rakotwórczych antyprespirantach, szminkach z zawartością ołowiu, toksycznych farbach do włosów i groźnych bakteriach w tuszach. Bać się? 

W celu oddzielenia realnych zagrożeń od spekulacji toksykolodzy, chemicy oraz dermatolodzy ocenili główne kosmetyki. Oto wyniki badań.... na szczęście dobre.

 

 

 

Dezodoranty, Antyprespiranty

Obawy: W latach sześćdziesiątych, naukowcy stwierdzili, że aluminium (składnik zawarty w dezodorantach i antyprespirantach), prowadzi do uszkodzeń komórek nerwowych u królików i teorię, że ten element może odegrać ważną rolę w chorobie Alzheimera. Pojawiły się spekulacje, że antyprespiranty mogą powodować raka poprzez blokowanie gruczołów potowych z wydalaniem toksyn. W 2004 roku z badań "Journal of Applied Toxicology" wykryto parabeny, powszechnie stosowanego konserwantu, w guzach raka piersi po czym zasugerowano, że to antyperspiranty i dezodoranty, mogą być tego przyczyną.

Fakty: "Nie ma dowodów, na to, że aluminium jest związane z przyczyną lub progresją choroby Alzheimera", mówi William Pendlebury, MD, profesor patologii na University of Vermont College of Medicine w Burlington. "Pomysł, że jakoby antyperspiranty blokują wydzielanie substancji toksycznych jest po prostu błędny", mówi Michael Thun, MD, dyrektor ds. badań epidemiologicznych w American Cancer Society. "Pocenie się, to główny sposób kontrolowania temperatury ciała. Nasze ciała pozbywają się trujących i rakotwórczych substancji poprzez wydalanie przez kał lub w mocz oraz poprzez metabolizm w wątrobie.

Z parabenem, problem jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ ten konserwujący środek, może naśladować estrogen w naszym ciele, a komórki nowotworowe piersi, mają tendencję do namnażania się w obecności estrogenów. Jednak "parabeny, są to wyjątkowo słabe estrogeny, i jeśli są stosowane, to w mikroskopijnej ilości znalezionych w kosmetykach, jednak nie mają żadnego wpływu na nasze zdrowie", mówi Bergfeld.. (parabeny znajdują się w nawilżaczach, środkach czyszczących i w produktach do stylizacji włosów. Produkty te, są również bezpieczne.) Z ostatnich badań w "Journal of National Cancer Institute" wynika,  że stosowanie dezodorantów i antyprespirantów nie powoduje zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi. W rzeczywistości większość antyperspirantów i dezodorantów nawet nie zawiera parabenów (można je znaleźć w bazie wody roll-on, mówi Hammer, ale nie w sztyftach czy aerozolach).

U niektórych osób, stosujących dezodoranty mogą występować bóle pod pachami. Za tę reakcję odpwiada aluminium. W przypadku wystąpienia bólu, należy niezwłocznie taki preparat odstawić. Kupując należy czytać skład preparatu, gdyż nie każdy zawiera aluminium.


Perfumy

Obawy: Phthalates, grupy związków chemicznych o wielu zastosowaniach, są dodawane do perfum w celu przedłużenia ich życia. Liczne badania wykazały, że niektóre Phthalates mogą powodować zaburzenia rozwojowe u samców szczurów i ludzi. Naukowcy ostrzegają: Phthalates narażają na uszkodzenie plemników. Innym potencjalnym ryzykiem perfum, są piżma syntetyczne stosowane w zastępstwie drogiego i trudno dostępnego piżma naturalnego. Istnieje kilka rodzajów piżma, a ślady niektórych z nich mogą przenikać przez skórę i gromadzić się w ludzkiej tkance tłuszczowej oraz mleku. Niektóre piżma, są słabymi czynnikami zaburzającymi gospodarkę hormonalną i powodują problemy neurologiczne u zwierząt. Mogą wywoływać zapalenia i alergie skóry.


Fakty: "Ftalan-Dietylu [DEP] używany w perfumach nie stanowi reprodukcji lub problemów rozwojowych", mówi Foster, Narodowego Programu Toksykologii. Zdarzało się, że ftalan dibutylu lub DBP, wywoływały skutki uboczne u szczurów, ale przede wszystkim metabolity DBP. Po skrupulatnych badaniach, CIR i Unii Europejskiej, Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich odpowiednik (przez UE CIR) uznał DEP za bezpieczny. To samo dotyczy piżma syntetycznego wykorzystywanego w kosmetykach, mówi Jean-Pierre Houri z Instytutu Badań Fragrance Materials (RIFM), agencji, która ocenia składniki zapachowe. "Głównie cztery rodzaje piżma są dzisiaj wykorzystywane. Udowodniono, że wszystkie z nich zostały uznane za bezpieczne", mówi Houri.


Szminki

Obawy: Od lat krążą po Internecie plotki i ostrzeżenia, mówiące, o tym, że  w szminkach zawarte są niebezpieczne ilości ołowiu. American Cancer Society nie chciał się na ten temat wypowiadać. Ostatnio podobne raporty znowu się pojawiły.

Fakty: Pomadki są bezpieczne. Większość dodatków do pigmentów nie są już produkowane ze smoły węglowej, która zawierała duże ilości ołowiu. Prawie wszystkie pigmenty, są obecnie produkowane z ropy naftowej, oraz FDA z certyfikatem. "Dużo więcej ołowiu i rtęci spożywa się z żywnością porównując ilości zjedzonej szminki, pokrywającej usta, mówi Ni'Kita Wilson, chemik kosmetyków w Cosmetech Labs w Fairfield, New Jersey.
 

 Tusze do rzęs

Obawy: Wywijanie ostrymi różdżkami wokół oczu zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. Począwszy od łzawień po opuchnięte, poirytowane powieki z zakażeniami włącznie.

Fakty: Wszelkie niebezpieczeństwa związane z stosowaniem tuszy do rzęs, są możliwe, jednak można ich łatwo uniknąć. Na początek, nie należy używać lusterek samochodowych, jako lusterek kosmetycznych. "Każdy okulista, którego znam miał do czynienia z owrzodzeniem rogówki (otwarte, zakażenia rany rogówki), które były spowodowane podczas próby nakładania tuszu na rzęsy w czasie ruchu pojazdu", mówi Margareth McDonald, MD, Clinical Professor of Ophthalmology w Tulane University School of Medicine w Nowym Orleanie. Owrzodzenie rogówki jest bolesne i może być wyleczone antybiotykami. Tusze do rzęs należy przechowywać w chłodnym miejscu, ciepła temperatura szybciej pogarsza ich konserwację. Większości tubek nie należy przechowywać dłużej niż 3 miesiące, ze względu na gromadzenie się w nich bakterii. Tuszu do rzęs nie należy nakładać więcej niż 2 warstwy. Zawsze należy usunąć tusz do rzęs przed zaśnięciem, aby nie doszło do zakażenia oczu podczas snu.


 
Preparaty do farbowania włosów

Obawy: Długotrwałe stosowanie środków do farbowania włosów wiąże się z ryzykiem powstawania nowotworów. W niektórych badaniach odnotowano większe zagrożenie dla tych, którzy rozpoczęli farbowanie włosów przed 1980 rokiem. W 1979 Food and Drug Administration nakazał umieszczanie etykiet ostrzegawczych na farby do włosów zawierających pochodne smoły węglowej, które powodowały choroby nowotworowe u zwierząt laboratoryjnych. W zamian producenci dobrowolnie usunęli te składniki.

Fakty: "Wszelkie potencjalnie, rakotwórcze składniki farb do włosów, zostały usunięte z rynku", mówi Wilma Bergfeld, kierownik badań klinicznych i Dermatopathology w Cleveland Clinic i przewodnicząca ekspertów z Cosmetic Ingredient Review (CIR). (CIR jest grupą naukowców oraz lekarzy odpowiedzialnych za ocenę bezpieczeństwa składników kosmetycznych w Stanach Zjednoczonych). I rzeczywiście, badania nigdy nie wykazały, aby farby do włosów powodowały raka u ludzi. Naukowcy analizują farby do włosów na podstawie stosowania ich u zdrowych kobiet i osób z chorobą nowotworową, a następnie szkicują korelacje oparte o te informacje. Ostatnie rezultaty badań w The Journal of American Medical Association: skontrolowano prawie 80 badań z ostatnich 40 lat i nie znaleziono mocnych dowodów łączących farbowania włosów z chorobą nowotworową. "Nikt nie może dać 100% pewności, że jest to całkowicie bezpieczne, więc starałam się zminimalizować, to co robiłam, kiedy byłam w ciąży", mówi J. Doris Day, MD, Clinical Assistant Professor of Dermatology na NYU Medical Center. "Jeżeli musisz farbować zaczekaj, do drugiego trymestru, a następnie wydłuż czas pomiędzy farbowaniem. Jeśli zwykle farbujesz co sześć tygodni, zmień do ośmiu."

 

 

 

 

<<< TOP 10 -  najbardziej kuszących zapachów perfum dla Niego ...
 
aa <<< TOP 10 -  najseksowniejsze zapachy  dla Niej ...
 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

  

 Tips&Tricks
 
 
Sekrety Gwiazd
Sekrety Modelek
Sekrety Wizażystów
Video krok po kroku
Perfekcyjne dłonie
Zgrabne nogi 


 

 

 

Top 05

 
Najseksowniejsze zapachy dla NIEJ
Najseksowniejsze zapachy dla NIEGO
Bezużyteczne kosmetyki
Romantycznych zapachów dla Panny Młodej
 
Inne
 
 
Fryzjerzy celebrytów
Historia włosa
Fakty i mity o kosmetykach
Kiedy wyrzucić kosmetyk?
Techniki nakładania podkładu
Pędzle do makijażu
Twarz pod okiem experta
Czekoladowa maseczka

 

 


   


 

 4 pory roku

 
Pani Wiosna
Pani Lato
Pani Jesie
ń
Pani Zima

 

 

 

Produkty Roku
 
 
Najlepsze tusze do rzęs
Najlepsze podkłady
Najlepsze pomadki do ust
Najlepsze eyelinery
 
VirtuEla

Kontakt
Reklama


 


 

 Copyright All rights reserved.
EncykopediaNowoczesnejKobiety VirtuEla1993-2013 
Copyright | Kontakt