HOME  |  horoskopy   |  uroda  | zdrowie  |  modadom  |  DIY kosmetyki  | intryguj±ca kuchnia

 

       

 

   
     

 

                  VirtuEla >  Zdrowie > miertelne Leki

 

   

 

Śmiertelnie niebezpieczne leki
Leszek Kraskowski
SuperExpress

Czy jedna tabletka pyralginy może zabić człowieka? To niemożliwe-zapewniali nas pracownicy Polpharmy, producenta leku.

Nie znamy takiego przypadku-mówili urzędnicy z rejestracji leków. Czy naprawdę nie wiedzieli o tragedii, która wydarzyła się w Łodzi siedem lat temu? Ile jest takich niezarejestrowanych przypadków?

Kobieta łyknęła lek z powodu miesi±czki-bolał j± brzuch. Wcze¶śniej brała pyralginę (międzynarodowa nazwa:metamizol) wiele razy, bez problemów. Tym razem było inaczej. Po kilkunastu minutach poczuła zawroty głowy, zaczęły j± swędzić dłonie i stopy. Dusiła się. Zaniepokojony brat zawiózł j± na pogotowie. Tam zasłabła. I zacz±ł się dramat. Skurcz oskrzeli, spadek ciśnienia krwi, utrata przytomno¶ści, zatrzymanie kr±żenia. Lekarze przyst±pili do reanimacji-podali tlen, zastosowali sztuczne oddychanie i masaż serca. Po 80 minutach serce pacjentki zaczęło bić. Trafiła na oddział intensywnej terapii Szpitala im. Kopernika.

Serce biło coraz wolniej 60, 50, 40, cykli na minutę. Znowu ucichło. Lekarze byli bezradni nie pomogła reanimacja ani defibrylator (urządzenie do wywoływania wstrząsów elektrycznych). Tętno na szyi było niewyczuwalne, czytamy w opinii lekarskiej  Ľźrenice pacjentki poszerzyły się, nie stwierdzono reakcji na ś¶wiatło.

To przypadek uczulenia

Usiłowali¶śmy ustalić imię i nazwisko kobiety (znamy tylko inicjały:M.M.), by dotrzeć do jej rodziny. Bezskutecznie. Dyrekcja Szpitala im. Kopernika i lekarze odmawiaj± podania takich informacji. Zasłaniaj± się tajemnic± lekarsk± i ustaw± o ochronie danych osobowych.

Dyrektor Elżbieta Juszczuk z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej terapii, która ratowała kobietę, nadal uważa, że pyralgina (zakazana min. W USA, Szwecji i Wielkiej Brytanii) to ś¶wietne lekarstwo.

-Pyralgina to dobry lek. Akurat u tej pacjentki spowodował uczulenie i zgon-mówi dr Elżbieta Juszczuk.
-Zgłosiła pani ten przypadek do urzędu rejestracji leków?
-Nie. Opisaliśmy go w "Przegl±dzie Lekarskim".
-Dlaczego nie powiadomiła pani urzędu?
-Gdyby¶śmy chcieli zgłaszać wszystkie przypadki uczuleń, to nic innego by¶śmy nie robili. Pyralgina ma pewne wady, ale wiele leków ma wady i s± stosowane.

Czynnik ryzyka

Sekcja zwłok wykazała m.in. niedokrwienie płuc, przekrwienie nerek i obrzęk mózgu. Za przyczynę 'śmierci pacjentki lekarze uznali wstrz±s anafilaktyczny, wywołany przez pyralginę. Taki wstrz±s jest jak uk±szenie węża - zagraża życiu. Cz궜ciej występuje u alergików. Zmarła w Łodzi kobieta cierpiała na astmę oskrzelow±. To dodatkowy czynnik ryzyka - przyznaje prof. Witold Gumułka z AM w Warszawie.

Pewnie kobieta żyłaby do dzi¶ś, gdyby pyralgina była sprzedawana na receptę.

-W komisji Rejestracyjnej Leków głosowałem za tym, aby pyralgina była na receptę-mówi prof. Tadeusz Chruś¶ciel, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej. Zostałem przegłosowany. Nie mieli¶śmy żadnego zgłoszonego przypadku ¶śmierci pacjenta po zażyciu pyralginy. Obecnie producenci maj± obowi±zek zgłaszania działań ubocznych leków. Prawda jest taka, że lekarz nie ma czasu na wypełnianie papierów. Dla niego to czynność administracyjna.

Cicha ś¶mierć

-Osobiś¶cie znam przypadki wstrz±su po metamizolu, które nikomu nie zostały zgłoszone-mówi prof. Witold Gomułka z AM  w Warszawie.  Sam namawiałem lekarza, aby je zgłosił. Bezskutecznie. Na szcz궜cie nie były to przypadki ś¶miertelne.

Uczuleni na pyralginę

-U mnie leczy się ponad 20 pacjentów uczulonych na leki, ponad połowa z nich uczulona jest na pyralginę - mówi prof. Dr hab. Michał Kurek z Zakładu Alergologii Pomorskiej Akademii Medycznej. Jestem do tego leku przywi±zany, ale s± ludzie, którym nie wolno go podawać. Objawy s± rozmaite, od ostrej pokrzywki, obrzęku twarzy aż do utraty ś¶wiadomo¶ści, zatrzymania oddechu i akcji serca. Proponuję nie odprawiać egzorcyzmów nad pyralgin±, tylko nad poziomem naszej kultury medycznej. To powinno być ostrzeżenie podobne do tego na paczkach papierosów.

W ulotce informacyjnej doł±czonej do lekarstwa Polpharma nie przestrzega astmatyków przed zażywaniem pyralginy. „

Metamizol może powodować wstrz±s, szczególnie po podaniu dożylnym - czytamy w ulotce. O tym, że może być to wstrz±s ze skutkiem ¶śmiertelnym ani słowa.

Nic nie wiedz±

Szefowie Polpharmy twierdz±, że o przypadku ¶śmierci pacjentki z Łodzi dowiedzieli się od ...dziennikarza Super Expressu. Zapewniaj±, że astamtykom pyralgina nie szkodzi. „Wstrz±s anafilaktyczny może wyst±pić u pacjentów po zażyciu praktycznie każdego leku, w tym np. witamin, a także substancji spożywczych - czytamy w o¶świadczeniu Polpharmy nadesłanym do redakcji Super Expressu.

-My nic nie wiemy o tej kobiecie, jakie inne leki brała - mówi Izabela Słowik, dyr. ds. Medycznych Polpharmy. Wstrz±sów anafilaltycznych nie badaliś¶my. Nie otrzymali¶śmy nigdy żadnej informacji o przypadkach ś¶miertelnych po zażyciu pyralginy.

Lista specyfików, które mog± szkodzić

Pyrahexal, przeciwbólowy, przeciwgor±czkowy, zawiera metamizol, może uszkadzać szpik kostny, w±trobę, nerki, powodować wstrz±s.

Gardan P, przeciwbólowy, jw.

Metindol, przeciwbólowy, przeciwgor±czkowy, przeciw obrzękom, może wywołać zaburzenia psychiczne-lęk, bezsenno¶ść, krwawienie z nosa i pochwy, zaburzenia rytmu serca, krwawienia z błony śluzowej jelit, żółtaczkę, zaburzenia w funkcji nerek.

Voltaren, leczenie bólu i opuchnięć w chorobach reumatycznych, mże powodować zaburzenia wzroku, krwawienia z dróg trawiennych, zaburzenia w czynno¶ściach w±troby, żółtaczkę, zapalenie i martwicę nerek.

Majamil, jw.

Diclofenac, jw.

Viagra, przeciw impotencji, może wywołać zawał serca, zaburzenia widzenia.

Butapirazol, przeciwzapalny, przeciwbólowy, może powodować krwawienia z błony ś¶luzowej żoł±dka, anemię aplastyczn± (niedobór wszelkich ciałek krwi), zapalenie nerek, trzustki, zaburzenia w czynnoś¶ci tarczycy.

Pyramidon, przeciwbólowy, przeciwskórczowy, przeciwgor±czkowy, może uszkadzać szpik kostny, powodować martwicę brodawek nerkowych.

 

 

 

 

<<< Co wiesz o ...zachowaniu młodo¶ci? ...
 
aa <<< Terapia hormonalna podczas menopauzy
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 Niebezpieczne
 
 
Frytki
Kolorowe napoje gazowane
Gotowe "obiado-kolacje"

Bisphenol a zdrowie dziecka

Soja, sprzeczne opinie
 


 

 

 

Typowo kobiece

 
Endometrioza
Terapia hormonalna a menopauza
Modna choroba, anoreksja
8 mitów nt. odchudzania
Preparaty odchudzaj±ce
U¶miercaj±ce tampony
Gruczolak przysadki mózgowej


 
Profilaktyka
 
 
Mammotom prawdę ci powie
Samokontrola piersi
Eliksiry młodo¶ci
Porady pra-babuni
 

 


   


 

 GroĽne leki

 
Detralex
Smiertelne leki bez recepty

 

 

 

Inne
 
 
Sex dobry na wszystko
Operacje intymne
Cud Terapii Gersona
Metoda na kaca
Dezodoranty mog± szkodzić
Sałata na dobranoc
Bezbolesne znieczulenia u dentysty
 
VirtuEla

Kontakt
Reklama


 


 

 Copyright All rights reserved.
EncykopediaNowoczesnejKobiety VirtuEla1993-2013 
Copyright | Kontakt