HOME  |  horoskopy   |  uroda  | zdrowie  |  modadom  |  DIY kosmetyki  | intrygująca kuchnia

 

       

 


     

 

                  VirtuEla >  Zdrowie > Czy soja powoduje raka?

 

   

Czy soja powoduje raka?
PSYCHOLOGY TODAY
Maia Szalavitz


Jak zdrowa jest soja? Czy powoduje raka? Czy mężczyzn czyni mniej męskimi? Zmierzmy zalety tofu.

Soja jest synonimem zdrowej żywności. Być może tylko jogurt cieszy się lepszą reputacją wśród Amerykanów, którzy jedzą go masowo, „ponieważ jest zdrowy”.

Soja, której przypisuje się ochronę serca, pomoc w zwalczaniu raka i bezpieczniejszą alternatywę dla hormonów przyjmowanych w czasie menopauzy, przez długi czas była uznawana za pożywienie-cud.

 

 

Niestety, ostatnio jej reputacja nieco podupadła. A to przez badania, które połączyły związki chemiczne soi będące odpowiednikami estrogenu z zachorowaniami na raka piersi. W rezultacie wiele kobiet zaczęło od niej stronić, a niektórzy mężczyźni uważają, że przez jedzenie tofu staną się mniej męscy.

Nie ma powodów do paniki. Badania łączące tłuszcze pochodzenia zwierzęcego z chorobami serca i rakiem są o wiele lepiej udokumentowane niż te, które wiążą soję z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi. Więc jeśli rozważacie zastąpienie soi mięsem czy mlekiem, wiedzcie, że ziarno soi, zdaniem Ethana Balka, zastępcy dyrektora Tufts-New England Medical Center's Evidence-Based Practice Center, który zatwierdzał ubiegłoroczne badania, nadal wychodzi zwycięsko z takiego porównania.

Ale na pytanie: czy lepiej jeść dużo soi, czy też ją zastąpić innymi roślinnymi odpowiednikami, odpowiedź jest mniej jednoznaczna. Oto, co sugerują najnowsze odkrycia:

Serce

Najlepiej udokumentowane pozytywne oddziaływanie soi dotyczy redukcji tak zwanego „złego” cholesterolu. Badania Balka dowiodły, że spożywanie dużych ilości soi lub innych odpowiedników daje niewielki, lecz wymierny pozytywny efekt. Na każdy jeden procent redukcji „złego cholesterolu” przypada obniżenie o jeden procent ryzyka zawału serca. Ponadto badania dowiodły, że im wyższy poziom „złego” cholesterolu występuje u danej osoby, tym bardziej pozytywny będzie efekt diety opartej na soi.

Jednak zdaniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego wpływ soi na redukcję cholesterolu jest zbyt mały. Dlatego też ostatnio zmieniło ono swoją politykę zalecającą spożywanie sojowych odpowiedników. Stwierdziło bowiem, że pozytywne skutki są zbyt małe, aby rekomendować tego rodzaju dietę.

Symptomy menopauzy

Ze względu na skład chemiczny, działający podobnie do estrogenu, soja była promowana jako alternatywa dla hormonów stosowanych przy łagodzeniu objawów menopauzy. Ale badania Balka nie przyniosły jednolitego potwierdzenia tych danych. Jedne wyniki wykazały bardzo pozytywne skutki, inne - niewielkie, a jeszcze inne – żadnych.

Rak piersi

Dla niektórych rodzajów raka piersi pożywką jest estrogen. Stąd obawy, że soja może być szkodliwa dla kobiet z genetycznymi skłonnościami do tej choroby. Badania prowadzone na kulturach tkankowych i myszach wykazały, że soja przyspiesza rozwój komórek raka piersi. Z drugiej jednak strony, Azjatki, u których soja jest podstawą diety, są narażone na trzykrotnie mniejsze ryzyko niż kobiety zachodnie. Ale ryzyko zachorowań na raka piersi u Azjatek zwiększa się, gdy przeprowadzają się one na Zachód i przyjmują zachodni sposób odżywiania się. Ponadto najnowsze badania dowiodły, że soja blokuje receptory estrogenu u małp z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi ze względu na wysoki poziom estrogenu. Co sugeruje, że może być ona pomocna w ochronie kobiet z grupy wysokiego ryzyka.

Soja jest wspaniałym źródłem niskotłuszczowych protein, zwłaszcza dla ludzi, którzy pragną ograniczyć spożycie wysokonasyconych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. I w tym kontekście zachowuje status zdrowej żywności. Ale dopóki naukowcy nie udowodnią, czy duże ilości soi są zbawienne, czy szkodliwe dla zdrowia kobiet z wysokim ryzykiem zachorowań na raka piersi, lepiej zachować umiar.

 

 

 

 

<<< Co wiesz o ...zachowaniu młodości? ...
 
aa <<< Endometrioza, tajemnicza choroba kobiet  ...
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 Niebezpieczne
 
 
Frytki
Kolorowe napoje gazowane
Gotowe "obiado-kolacje"

Bisphenol a zdrowie dziecka

Soja, sprzeczne opinie
 


 

 

 

Typowo kobiece

 
Endometrioza
Terapia hormonalna a menopauza
Modna choroba, anoreksja
8 mitów nt. odchudzania
Preparaty odchudzające
Uśmiercające tampony
Gruczolak przysadki mózgowej


 
Profilaktyka
 
 
Mammotom prawdę ci powie
Samokontrola piersi
Eliksiry młodości
Porady pra-babuni
 

 


   


 

 Groźne leki

 
Detralex
Smiertelne leki bez recepty

 

 

 

Inne
 
 
Sex dobry na wszystko
Operacje intymne
Cud Terapii Gersona
Metoda na kaca
Dezodoranty mogą szkodzić
Sałata na dobranoc
Bezbolesne znieczulenia u dentysty
 
VirtuEla

Kontakt
Reklama


 


 

 Copyright All rights reserved.
EncykopediaNowoczesnejKobiety VirtuEla1993-2013 
Copyright | Kontakt