HOME  |  horoskopy   |  uroda  | zdrowie  |  modadom  | DIY kosmetyki | intrygująca kuchnia

 

 

       

 

   
VirtuEla >  Dom  >  Sprytne sprzątanie/kuchnia

 


 

 

Sprytne Sprzątanie z Ekspertem
KUCHNIA

Czyste mieszkanie, nie musi oznaczać awarii komputera! Istnieje wiele sposobów, na utrzymanie błysku, bez wysiłku.

Kuchnia jest najistotniejszym pomieszczeniem w każdym mieszkaniu. Tu gotujemy, pijemy, jemy, kłócimy się, całujemy... Po wejściu do domu pierwsze kroki prowadzą zawsze do kuchni, nawet jeśli nigdzie nie wychodzimy to i tak jest ona najczęściej odwiedzanym miejscem w każdym domu. Może dlatego warto, żeby zawsze  panował w niej jako taki porządek. W kuchni najbardziej w oczy rzuca się stół i blad. Jeżeli te miejsca będą zawsze wysprzątane z naczyń, garów i okruchów to automatycznie wszystko inne, mniej doprowadzone do porządku stanie się automatycznie mniej widoczne, ale nie tylko....

 

 

 

STOP dla CHEMII
zawsze staram się, aby w mojej kuchni nie było żadnych czyszczących środków chemicznych (z wyjątkiem płynu do mycia naczyń), choć żadną eco-fanatyczką nie jestem. Do codziennego użytku  zawsze używam sody, octu i soku z cytryny. Sceptykom podpowiem, że moje podłogi, kuchnia i łazienka lśnią czystością, a nieprzyjemny zapach octu ulatnia się w przeciąciągu kilku minut. Lepszy taki, nieszkodliwy dla zdrowia zapach niż diabelskie chemikalia. Dodatkowym plusem jest też spora oszczędność gotówki, którą przeznaczam na inne cele.

 

WSZYSTKO na swoim MIEJSCU
Ekspresowe sprzątnięcie bałaganu po przyrządzaniu posiłków, ułatwia mi odpowiednia segregacja. U mnie wszystko ma swoje stałe miejsce, pewnie dlatego za każdym razem biorąc czy odstawiając daną rzecz nie muszę się zastanawiać gdzie co stoi.  Moja podświadomość robi to za mnie, a ja bezmyślnie wykonuję tylko jej rozkazy.

 

BLENDER TRICK
Po opróżnieniu dzbanka wlewam do niego trochę wody i kroplę płynu do mycia naczyń, po czym włączam blender na ok. 20 sekund, a następnie pożądnie płuczę dzbanek pod bieżącą wodą - i GOTOWE!

 

BLAD to ŁAD
Największa, zawsze zakruszona zmora kuchni. Zawsze, sprzątam go na sam koniec przed odkurzeniem/umyciem podłogi. Trudniejsze do usunięcia plamy z kamiennego blatu np. po sokach lub kawie przecieram mieszanką wody z wodą utlenioną, natomiast rysy powstałe na kamiennym blacie  usuwam w delikatny sposób za pomocą miękkiej, stalowej wełny.

 

ZLEW i KRAN
Zgrana paczka, jedno bez drugiego praktycznie istnieć nie powinno. Zadrza się, że od czasu do czasu mam dość sprzątania i wtedy staram się odwrócić uwagę od bałaganu, stosując sprytne triki. Na przykład nieświeży zlew wydaje się czysty optycznie przy lśniącym kranie, który wystarczy przetrzeć płynem do naczyń, a następnie spłukać.

Zlew zawsze myję pastą wykonaną z sody i wody.

 

MIKRO-FALA
Do wnętrza wrzucam garść mokrych ręczników z papieru. Włączam na 3-5 min. na najwyższą temperaturę. Każdy wie, że podczas takiego "eksperymentu" powstaje "sauna", a zaschnięty brud samoistnie ulega optymalnemu nawilżeniu, prosząc się o wytarcie i wtedy tymi samymi, przestudzonymi już ręcznikami pucuję. Super szybki efekt polecam wypróbować.

 

LODOWKA
Jest kilka sprawdzonych i dobrze znanych każdemu metod na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, ale jednym z najskuteczniejszych jest żwir dla kota. Brzmi groźnie, ale działa rewelacyjnie! Garść żwirku, kładę na papier do pieczenia i pozwalam mu wchłonąć nieprzyjemny odór pozostawiając wewnątrz przez kilka dni.

 

KAFLE i KAFELKI
Kafelki na ścianie przecieram ścierką z microbifry, a podłogę  mopem oczywiście wodą połączoną z octem w proporcji 3:1. Dodatkowo, zawsze pod ręką trzymam butelkę ze spryskiwaczem, wypełnioną tą samą miksturą (wody z octem). Zawsze się przydaje!

 

STALOWE MEBLE I URZADZENIA
Stalowa wełna jest idealnym sposobem na usunięcie wszelkich rys i zadrapań powstałych na stali. Kawałkiem miękkiej stalowej wełny delikatnie przecieram zarysowane miejsca po linii prostej i.... po RYSIE!

 

 

KETCHUP nie tylko do hot-dogów!
Zmatowiałe, zaśniadziałe sita, garnki ze stali czy ramy z mosiądzu czyszczę szmatką z mikrofibry zmoczoną w ketchupie. 

 

Deskę do krojenia dezynfekuję solą zmieszaną z sokiem z cytryny.

 

 

A PIEKARNIK
czyszczę dwoma sposobami:

1. za pomocą sody, która idealnie absorbuje tluszcz i brud:,  grubszą warstwą sody pokrywam dno piekarnika, po czym zwilżam ją wodą używając butelki ze spryskiwaczem. Po wyschnięciu sody, spryskuję ją ponownie. Czynność tę powtarzam kilkukrotnie przez następne kilka godzin. Następnym etampem jest zeskrobanie sody, a na koniec spłukanie. I gotowe!

II-ga metoda - spisuje się przy przypalonym dnie piekarnika. Piekarnik nagrzewam na niską temperaturę, a następnie dno pokrywam warstwą ketchupu. Pozostawiam na noc, a z rana dokładnie ścieram i płuczę.
 

 

 


 

OKNO na SWIAT
Drobne, trudne do usunięcia kropki pokrywające szyby w oknach powstałe z oparów podczas gotowania i kurzu z zewnątrz, są dość tudne do usunięcia i tylko alkohol jest w stanie je usunąć. Zwilżonym w alkoholu kawałkiem papierowego ręcznika osad usuwam, następnie spryskuję szyby wodą z octem i poleruję.
 

 

 


 

GARY I GARNUSZKI
Dziwne białe kropki, osadzone na dnie stalowych garnków to nic innego jak ślady po soli, wsypanej do chłodnej wody. Aby temu zapobiec sól należy wrzucać do wody wrzącej. Aby je usunąć wsypuję szczyptę soli i delikatnie szoruję szorstką, ale już zjechaną stroną zmywaka (zbyt szorstki może porysować powierzchnię).

 

 

BEZWONNY śMIETNIK
to nic innego jak dno kubła pokryte sodą. Wymieniam raz w miesiącu.

 

 

ZMYWARKA
Odkąd posiadam zmywarkę, praktycznie nie ma w kuchni za dużo roboty! Po przeanalizowaniu rachunków za wodę i prąd, wywnioskowałam, że taki wynalazek to również wielka oszczędność. Zmywarki goszczą w mojej kuchni od wielu lat i nie jedną z nich już przeżyłam. Moja pierwsza maszyna kosztowała majątek, programów było w niej tyle, że nie sposób wszystkich przestudiować, tym bardziej, że w mojej kuchni nie ma unikatowych zastaw, które wymagałyby specjalnej troski, dlatego ten zakup nie należał do udanych. Zmywarka spisywała się idealnie, była cicha, myła z błyskiem aż po 3 latach się zepsuła. Koszt naprawy graniczył z ceną nowej w gorszym wydaniu. Jeśli co trzy lata mam zmieniać urządzenie, niech tym razem będzie taka, żeby nie było żal jej wyrzucać. Drugi "wynalazek" miał trzy podstawowe programy, dziwną, nikomu nieznaną nazwę i już nie był tak idealnie cichy jak jego poprzednik. Najważniejsze, że efekt końcowy mycia niczym nie różnił się od poprzedniego. Ta zmywarka, padła po 5 latach, a dwie następne, jedne z najtańszych wytrzymywały przeważnie powyżej 5 lat.

Pozostając przy temacie, chciałabym dodać, że wszystkie drogie detergenty z anti-kalkiem włącznie, są grubo przereklamowane. Z moich doświadczeń wynika, że 2w1, 7w1 czy 666w1 przynosi jeden i ten sam efekt. Moje naczynia i szklanki nigdy nie miały żadnych smug i zacieków pomimo używania najtańszych kostek, płynów i zwykłej soli przeznaczonej do zmywarek zamiast anti-kalku. Jeżeli sądzicie, że jest inaczej, proponuję wypróbować.

 

CDN.....
PutzFrau

Photos courtesy of Braun, WMF, Bosch, Zelmer, Gorenje
 

 

 

 

<<< SPRYTNE sprzątanie - łazienka ... aa <<< SPRYTNE sprzątanie - sypialnia ...
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Sprytne sprzątanie i nie tylko
 
 

Sypiania
Kuchnia
Łazienka
Salon
Jakie rzeczy ludzie myją w zmywarkach?

Jak zasłać łóżko jak w hotelu?
Najczęstrze błędy przy sprzątaniu
Porządki w szafie
Błędy przy urządzaniu mieszkania
Zanim wystawisz dom na sprzedaż
 
 

 

 

Niebezpieczne

 
Dywany i wykładziny
Pościel
Przechadzka po mieszkaniu
Najbrudniejsze miejsca w domu
Mleko z mikrofalówki

Błędy podczas sprzątania
Dom na detoxie
Toksyczne meble
Niebezpieczne pralki
Zyrandol, który sam spada
Magiczne produkty
 
 
Coca Cola
Soda
Piwo
Woda utleniona
Sok z cytryny
Naturalne środki czyszczące zamiast chemii
Niesamowite zastosowanie octu
 

 

 

 

 

 DIY

 

DIY PROJEKTY
Haft bez haftu
Zagłówek z tapety
Jedwabne poszewki z chust
Cuda z liny i ze sznura

Drugie życie abażura

  

Inspiracje
 
 

Przytulne miejsca przy oknie
Przed i Po
Metamorfozy mebli
TOP 10 absurdalnie drogich rzeczy do domu
TOP 10 najpotrzebniejszych rzeczy w nowym domu
VirtuEla

Kontakt
Reklama

                                                


 


 

 Copyright All rights reserved.
EncykopediaNowoczesnejKobiety VirtuEla1993-2013 
Copyright | Kontakt