HOME  |  horoskopy   |  uroda  | zdrowie  |  modadom  |   DIY kosmetyki  | intrygująca kuchnia

 

       

 

   

 VirtuEla >
 Uroda >  Terminy ważności kosmetyków


 

Czy wiesz kiedy wyrzucić kosmetyk?

Zastanawiające jest, komu zależy na tym, aby potencjalna posiadaczka pudru czy kredki musiała się jej  pozbyć w określonym czasie, choć jest jeszcze w pełni użyteczna, nie posiada oznak starości, nie śmierdzi, ani się nie łamie! Niewidoczne bakterie? Hmmm przez rok nagromadziło się ich wystarczająco dużo, więc ile dodatkowych może wniknąć do wnętrza przez następne kilka tygodni?

 

Czy wiesz kiedy kosmetyki tracą swoją ważność?

Pomyśl logicznie i nie daj się podporządkować ulotce! Jeżeli, którykolwiek kosmetyk z twojej toaletki wykazuje oznaki "starości", wyrzuć i nie używaj bez względu na jego wiek, gdyż każdy przeterminowany kosmetyk, może przysporzyć wielu nieprzyjemnych niespodzianek z infekcją czy egzemą włącznie.

Przestrzegaj kilku ważnych zasad:
z reguły, aby "przedłużyć" żywotność kosmetyku przychodzą nam do głowy różne pomysły: do tuszu dodajemy ślinę, a lakier do paznokci rozcięczamy zmywaczem....takie sztuczki mogą wywołać nieporządane efekty! Nigdy nic do niczego nie dodajemy!

 Od momentu otwarcia pojemnika z kosmetykiem, jego żywotność skraca się automatycznie, bakterie zaczynają robić swoje. Dlatego, każdy kosmetyk, który zmienił swoją konsystencję, lub dziwnie pachnie powinien być natychmiast wyrzucony.

Używając kosmetyków zwróć szczególną  uwagę, na zachowanie higieny. Oto kilka dodatkowych rad, o których powinnaś pamiętać:

Zanim zaczniesz nakładać makeup, umyj dokładnie ręce i twarz.

Zamiast bezpośrednio dotykać produkt palcami, używaj aplikatorów przeznaczonych do nakładania kosmetyków lub zwykłej szpatułki do uszu, pozbawionej waty.

Nikomu nie pożyczaj swoich kosmetyków.

Szczelnie domykaj wszystkie butelki i opakowania z kosmetykami.

Kosmetyki powinne być przechowywane w odpowiednich, ciemnych, suchych miejscach z dala od słońca i wysokich temperatur oraz kurzu. Niektóre kosmetyki powinne stać w lodówce.

Wyrzuć malowidła, gdy zmieniły swój kolor, konsystencję lub dziwnie pachną.

Jak długo przechowywać?
w/g ekspertów

(terminy ważności podane na opakowaniu - od momentu   otwarcia produktu). Kosmetyki z USA nie posiadają podanej daty ważności na opakowaniach.

Podkłady do twarzy
podkłady, fluidy w cieczy 3-6 miesięcy.
Concealers 6-8 miesięcy. Pudry (pudry w kamieniu, róże) 1 rok.

Podkłady w butelkach powinne wytrzymać 3-6 miesięcy, natomiast te w słoikach zazwyczaj tracą swoją ważność wcześniej, ze względu na szeroką objętość szyjki. Zawartość oleju unosi się na powierzchnię, z biegiem czasu fluid staje się suchy, przy nakładaniu pojawiają się grudki, źle wchłania się w skórę. Pudry nie są już, tak narażone rozwój bakterii, gdyż nie ma w nich wody, która jest idealną pożywką do rozwoju bakterii. Jeżeli chcesz przedłużyć żywotność fluidu przechowywuj go w lodówce lub ciemnej,  suchej szafce z dala od słońca. Nie używaj podkładu w miejscach, na których wystąpiły infekcje skórne. "Porcje" ze słoika lub butelki nabieraj jednorazową szpatułką lub kup butelkę z pompą.

Tusze do rzęs 3 miesiące

Nigdy nie powinno się trzymać tuszu dłużej niż 3 miesiące, ze względu na bakterie, które  osadzają się na różdżce, a następnie wraz z nią wędrują do tubki. Tuba i różdżka, są w ciemnych kolorach, co jest doskonałą pożywką dla bakterii.  Zazwyczaj jednak, każda posiadaczka tuszu sama może określić, kiedy jest już on bezużyteczny. Przeterminowany staje się ciężki, różdżka posklejana, włoski pozapychane. Nie "pompuj", pompowanie wtłacza do tubki powietrze, powodując wysychanie. Wystarczy powoli przekręcić i wyjąć. Przeterminowany tusz do rzęs może powodować pieczenie oczu i infekcje.

Eyeliner i Cienie do oczu eyelinery w płynie 3 miesiące, eyelinery kredki i pudry oraz cienie do oczu w kremie 6 miesięcy. Kredki do oczu i cienie sprasowane 2 lata.

Eyeliner podobnie jak maskara wysycha oraz gromadzi bakterie. Kredka do oczu wytrzyma długo, wystarczy o nią dbać. Przynajmniej raz w tygodniu musi być temperowana ze względu na osadzające się na niej bakterie. Wyrzuć wcześniej, gdy jest sucha lub zbija się w grudki. Po każdym temperowaniu zdezynfekuj temperówkę alkoholem.

Cienie w kamieniu podobnie jak pudry, są mniej narażone na skażenie (brak wody).

Pomadki & Błyszczyki 2 lata, kredki do ust 2 lata i dłużej. Zawarta w nich woda sprawia, że są nie tylko pożywką dla bakterii, ale również wysychają. Przeterminowana nie jest już tak kremowa, źle się rozprowadza, dziwnie pachnie. Long - wearing formuła prawdopodobnie nie wytrzyma 2 lat, a zawarte w niej składniki odparowują szybciej, niż w przypadku konsystencji kremowej. Nie używaj przy opryszczce!

Kredki do oczu/brwi/ust 2 lata i dłużej - wszystkie kredki powinne wytrzymać rok, a nawet dłużej, warunek - przynajmniej raz w tygodniu muszą być temperowane ze względu na osadzające się na nich bakterie. Wyrzuć wcześniej, gdy są suche lub zbijają się w grudki. Kredek do ust, pomadek i błyszczyków nie należy używać przy opryszczce, a jeżeli już musisz to lepiej ponownie jej nie używaj, gdyż infekcja może się rozprzestrzeniać i powracać.

Lakiery do paznokci 1 do 2 lat - przeterminowany traci spoistość, jest lepki i ciągliwy. Formuły są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur i wilgotność. Należy unikać przechowywania w łazienkach.

Perfumy 18-mies-2 lata - perfumy zawierają alkohol, który działa bakteriobójczo. Przechowywane w lodówce lub w ciemnym, nienasłonecznionym miejscu  przetrwają dłużej. Nieświeże zmieniają barwę na ciemniejszą oraz inaczej pachną. Przeterminowane perfumy mogą podrażniać skórę oraz wywoływać alergię. Jeżeli takie reakcje wystąpią zaprzestań używania.


Przybory -
najwięcej bakterii, kurzu i olejów osadza się na pędzlach. Pędzle z naturalnego włosia myjemy raz w miesiącu, natomiast syntetyczne 2-3 razy w miesiącu. Najlepszym detergentem jest szare mydło lub specjalistyczne produkty dostępne w drogeriach (więcej o pielęgnacji pędzli tutaj Makijaż pędzlem malowany

Gąbki, puszki i inne aplikatory myjemy po każdym użyciu. Wyrzucamy po miesiącu.


 

 

 


 

<<< pielęgnacja nóg

<<< DIY kosmetyki ...

<<< dłoni

 

 

 

 


 

 

 

 

 

  

 Tips&Tricks
 
 
Sekrety Gwiazd
Sekrety Modelek
Sekrety Wizażystów
Video krok po kroku
Perfekcyjne dłonie
Zgrabne nogi 


 

 

 

Top 05

 
Najseksowniejsze zapachy dla NIEJ
Najseksowniejsze zapachy dla NIEGO
Bezużyteczne kosmetyki
Romantycznych zapachów dla Panny Młodej
 
Inne
 
 
Fryzjerzy celebrytów
Historia włosa
Fakty i mity o kosmetykach
Kiedy wyrzucić kosmetyk?
Techniki nakładania podkładu
Pędzle do makijażu
Twarz pod okiem experta
Czekoladowa maseczka

 

 


   


 

 4 pory roku

 
Pani Wiosna
Pani Lato
Pani Jesie
ń
Pani Zima

 

 

 

Produkty Roku
 
 
Najlepsze tusze do rzęs
Najlepsze podkłady
Najlepsze pomadki do ust
Najlepsze eyelinery
 
VirtuEla

Kontakt
Reklama


 


 

 Copyright All rights reserved.
EncykopediaNowoczesnejKobiety VirtuEla1993-2013 
Copyright | Kontakt